تحقیق و توسعه تنها راه نجات

درسی بزرگ از سرنوشت تلخ نوکیا برای همه

شرکت نوکیا یکی از قدرتمندترین شرکت های دنیا و بزرگترین تولید کننده گوشی های تلفن همراه در جهان بود که اخیرا پس از کاهش ۹۹ درصدی ارزش سهامش توسط شرکت مایکروسافت خریداری شد. در طول برگزاری نشست خبری اعلام فروش این شرکت به مایکروسافت رییس این شرکت گفت: “ما بهترین تیم مدیریتی و اجرایی را در اختیار داشتیم، ماهیچ اقدام اشتباهی انجام ندادیم، سخت تلاش کردیم اما علی رغم همه این ها شکست خوردیم.” بعد از گفتن این جمله تمام تیم مدیریتی نوکیا و خود رییس آن شرکت به طور غم انگیزی گریه کردند.

از اوایل سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۲، نوکیا یکی از قدرتمندترین کمپانی های دنیا و  بزرگترین تولیدکننده گوشی های تلفن همراه در جهان با در اختیار داشتن ۸۰ درصد سهم بازار بود. قیمت هر سهم این شرکت ۴۲ دلار و ارزش این شرکت ۲۵۰ میلیارد یورو بود. نوکیا یک شرکت فوق العاده قوی با مدیرانی کاربلد و حرفه ای بود که کارشان را به خوبی انجام می دادند. اما متاسفانه امروزه به خوبی کار کردن و حفظ وضع موجود برای موفقیت کافی نیست.

رهبران نوکیا، به دنبال یادگیری مداوم و تغییر و نوآوری سریع نبودند. آنها نتوانستند تغییرات مداوم و سریع صنعت تلفن همراه را که به واسطه شرکت های سامسونگ و اپل آورده شدند را پیش بینی کنند. شرکت های اپل و سامسونگ تا چند سال قبل هرگز گوشی موبایل تولید نمی کردند اما آنها شرکت های یادگیرنده ای بودند و مدام به دنبال یادگیری، تغییر و نوآوری می گشتند.

خیلی سریع iphone و Galaxy گوشی های نوکیا را در بازار کنار زده و سهم قابل توجهی از بازار گوشی های تلفن همراه را به خود اختصاص دادند. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ نوکیا از رتبه اول بازار به رتبه دهم سقوط کرد. سهم بازار ۸۰ درصدی نوکیا به ۳ درصد رسید. ارزش هر سهم نوکیا از ۴۲ دلار به ۲٫۵ دلار کاهش پیدا کرد. هزاران کارمند سخت کوش نوکیا از کار برکنار شدند. ارزش شرکت نوکیا با کاهشی ۹۹ درصدی از ۲۵۰ میلیارد یورو به ۳٫۷۹ میلیارد یورو رسید.

شرکت نوکیا هیچ اشتباهی نداشت. آنها هیچ کار خطایی انجام ندادند اما جهان به سرعت در حال تغییر است. ضعف آنها در عدم یادگیری، رشد و تغییر مداوم و سریع بود. آنها به این خاطر که یادگیری مداوم را فراموش کردند، نه تنها شانس خود برای رسیدن به موفقیت را از دست داده بلکه شانس بقا را نیز از دست دادند.امروزه اگر به دنبال رشد و پیشرفت نباشید و از موفقیت امروز خود راضی بوده و به دنبال حفظ وضع فعلی باشید شکست خواهید خورد. نوکیا به واسطه موفقیت چشمگیری که داشت شکست خورد. آنها قربانی موفقیت خود شدند.

شاید بسیاری از ما در فضای مجازی چنین متنی را دیده باشیم. هرچند مطالب بیان شده دور از واقعیت بوده و شرکت نوکیا همچنان از برترین شرکت های دنیا می باشد اما داستان گفته شده بدون شک سرنوشت بسیاری از شرکت های کوچک و بزرگ در جهان امروز می باشد. امروزه یکی از مهم ترین واحدهای هر شرکت معتبر، واحد تحقیق و توسعه می باشد. شاید زمانی نه چندان دور برای هر شرکتی رسیدن به بازار فروش مناسب محصولات تنها هدف آنها به حساب می آمد، اما با گذر زمان بویژه با به وجود آمدن بازار رقابتی، بدون شک تولید و عرضه محصول به تنهایی توان تضمین موفقیت یک شرکت را نخواهد داشت. چنانچه محصولات تولیدی اصلاح و ارتقا نیابند دیگر نمی توان رضایت مشتری را برآورده کرد. انجام چنین کاری نیز جز با سرمایه گذاری در مسیر تحقیق و توسعه میسر نخواهد شد.

ما در مجموعه جاروی مرکزی آرمیداس معتقدیم که سرمایه گذاری بر روی تحقیقات نه تنها هزینه به حساب نمی آید بلکه سرمایه گذاری دور اندیشانه ای است که در آینده ای نه چندان دور نتایج درخشان آن ملموس خواهد شد.

واحد تحقیق و توسعه این مجموعه پیوسته به دنبال ارائه پیشنهاداتی برای ارتقا کیفیت و قابلیت محصولات تولیدی خود می باشد. به همین منظور این واحد در نظر دارد در آینده ای نه چندان دور با رونمایی از یکی دیگر از امکانات جدید جاروی مرکزی آرمیداس توان رقابتی شرکت را دوچندان کرده و رضایت مشتری های محترم جاروی مرکزی آرمیداس را هرچه بیشتر برآورده نماید.