تاریخچه جارومرکزی

جاروبرقی به عنوان وسیله ای بسیار حیاتی برای بانوان و زندگی صنعتی امروزه شناخته شده است و در مورد اولین جاروبرقی اختراع شده گمانه زنی های بسیار متفاوتی به ثبت رسیده است و اختلاف نظری بین تاریخ نگاران وجود دارد که از سال ۱۸۶۹ تا سال ۱۹۰۵ میلادی متفاوت است.

اما اولین ثبت اختراع انجام شده به شماره ثبت ۲۹۰۷۷ در تاریخ ۱۰ ژوئیه ۱۸۶۰ میلادی در ایالات متحده آمریکا به ثبت رسیده است که در واقع توسط شخصی به نام دانیل هس انجام شده، این مخترع ساکن شرق آیووا نام این اختراع خود را «رفتگر فرش» نهاده بود. این ماشین کاملا مکانیکی بوده و از سیستم خلاء استفاده می کرده. (شکل شماره۱)

 

تاریخچه جارومرکزی

هس در دستگاه مکانیکی خود دو اتاقک آب جاسازی کرده بود تا از بلند شدن گرد و خاک جلوگیری کند. وقتی کاربر با دستگاه کار می کرد این آب به روی پره یا همان برس دستگاه اسپری می شد و از بلند شدن گرد و غبار ناشی از کار کردن ماشین جلوگیری می کرد که در زمان خود برای بانوان به عنوان یک معجزه شناخته شده بود و کارکرد بسیار ساده ای نیز داشت.

این اختراع تا سال ۱۸۶۹ به عنوان بهترین اختراع و کاملترین جارو قابل حمل شناخته شده اما در این تاریخ شخصی به نام مک فی MCGAFFY در شیکاگو دستگاه جدیدتری را در تاریخ ۸ ژوئن و به شماره ثبت ۱۴۵/۹۱ به ثبت رساند که در واقع پایه اصلی بسیاری از جاروبرقی های امروزی است. این ماشین نیز کاملا مکانیکی بود که اگر می توانست یک موتور الکتریکی به آن اضافه کند به عنوان اولین ماشین جاروبرقی در جهان شناخته می شد. نیروی کار این ماشین با یک چرخ دنده، انرژی خود را تامین می کرد. اما متاسفانه امروزه فقط دو نسخه از این دستگاه در موزه ایالات متحده موجود می باشد و مورخان اعلام کرده اند باقی دستگاههای ساخته شده در آتش سوزی شیکاگو از بین رفته است. (شکل شماره۲)

تاریخچه جارومرکزی

 

تا سال ۱۹۰۱ میلادی اختراع مک فی به عنوان بهترین وسیله مکانیکی در زندگی شهری ایفای نقش می کرد تا اینکه در سال ۱۹۰۱ مخترع دیگری در انگلستان توانست با استفاده از موتور بنزینی دستگاه ایجاد خلاء یا همان مکش را بسازد او این وسیله را صفحه ای چرخدار مثل چرخ خرید و حمل و نقل بار نصب کرد و بیرون ساختمان آن را روشن می کرد و با استفاده از شلنگ های رابط داخل ساختمان را تمیز می کرد که بعدها به عنوان دستگاه تمیز کننده خیابان ها نیز در لندن از آن استفاده شد. اما بزرگترین مشکل این دستگاه سروصدای بسیار زیاد آن وسیله بود و مشکل دیگر ایجاد گرد و غبار زیاد بیرون ساختمان عامل بعدی از رده خارج شدن آن شد اما همین وسیله به شکل ماشین های جارو در خیابان های شهر ها برای تمیز کردن سطح شهر استفاده می شود.

تاریخچه جارومرکزی

 

دو عامل فوق باعث شده شخص دیگری به نام جیمز موری اسپانگلر که به عنوان یک سرایدار و اهل اوهایو ایالات متحده بود این اختراع را کامل کند اما جالب ترین نکته ای که باعث ایجاد جاروبرقی شد حساسیت این شخص به گرد و غبار حاصل از تمیز کردن ساختمان بود. او توانست مدلی از جاروبرقی را طراحی کند که وقتی کار می کرد گرد و غباری تولید نمی کرد اما برای ساخت و ثبت اختراع خود پول کافی نداشت.

موری توانست شخصی به نام هوور که یک تجار سرشناس بریتانیایی بود را راضی به سرمایه گذاری برای تولید وسیله خود کند و حقوق اختراع خود را به او فروخت به همین دلیل اولین جاروبرقی با نام تجاری هوور در سال ۱۹۰۸ میلادی به ثبت رسید این مارک تجاری که هم اکنون هم یکی از برندهای معروف لوازم خانگی در جهان می باشد به این ترتیب بنا نهاده شد که دارای تمامی استانداردهای آن روز بود. (شکل شماره ۳)

 

بطور یقین اولین جاروبرقی که تقریبا ظاهری شبیه به جاروهای امروزی داشت در سال ۱۹۲۷ میلادی توسط شرکت الکترولوکس ساخته شده است. پس از جنگ جهانی دوم این وسیله دست خوش تغییرات فراوانی شد و هر روز تکنولوژی تولید آن تغییر می کرد.

پس از تولید جاروبرقی های قابل حمل و به دلیل ساخت مجتمع های مسکونی بزرگ در ایالات متحده و دیگر کشورهای پیشرفته جاروبرقی مرکزی در مجتمع ها پا به عرصه وجود داشتند و با استقبال گسترده ای هم روبرو شدند اما این پایان کار نبود بطوری که در آخرین اخبار اعلام شد که جاروبرقی های هوشمند و روباتیک نیز به بازار آمده اند بطوری که آنها قابل برنامه ریزی برای تمیز کردن محیط خانه و کاملا بدون سروصدا هستند.

تاریخچه جارومرکزی

منبع : emadezzati.persianblog.ir